KoronavirüsSağlık Haberleri

Verem Aşısı ve Koronavirüs Arasındaki Bağlantı

Koronavirüs son hızıyla yayılmaya devam ediyor. Bugün itibariyle dünya çapında 790 bin kişide koronavirüs saptandı ve 36 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

Uzmanlar Koronavirüs aşısı için büyük bir çalışma içerisindeler ve Koronavirüs’e etki edebilecek her türlü ilacı deniyorlar. Yapılan son çalışmada Koronavirüs ve Verem aşısı arasında bağlantı olduğu ortaya çıkarıldı.

Bilim insanları BSG (Verem Aşısı) politikası uygulamayan ülkelerin (İtalya, Hollanda, ABD, İspanya vb.) koronavirüs nedeniyle yaşadıkları ölümlerin Verem aşısı uygulayan diğer ülkere göre 4 kat daha fazla olduğunu belirtti.

BSG aşı uygulamasının virüs kapma düzeyini azalttığını ortaya çıkaran bilim insanları, bu aşının koronavirüse karşı mücadelede başlıca araçlardan biri haline gelebileceğini dile getirdi.

ABD, İran, İtalya, Belçika, Hollanda ve bazı diğer Avrupa ülkelerinde BSG aşısının ya hiç ya da kısa süre önce uygulanmaya başladığına dikkat çeken araştırmacılar, bu ülkelerde vaka sayısının ve ölüm oranının dünya ortalamasına göre 4 kat daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Diğer yandan BSG aşısının uzun süre boyunca nüfusun geneline uygulandığı zengin olmayan ülkelerde koronavirüs kaynaklı ölüm oranının çok düşük olduğuna işaret edildi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu