Ücretsiz Maske Dağıtımında Yeni Açıklama

Koronavirüs ile mücadele kapsamında en önemli tedbirlerin başında maske takmak geliyor. Şu anda ülkemizde maskesiz pazara, marketlere ve kalabalık alanlara giriş yasağı bulunuyor. Durum böyle olunca maske dağıtımı ve devletin ücretsiz maske vereceğini söylemesi ile bu dağıtımın nasıl yapılacağı merak konusuydu.

TEB (Türk Eczacıları Birliği) başkanı Erdoğan Çolak bu konuda açıklamalarda bulundu. Ücretsiz maskelerin 20-65 yaş aralığındaki kişiler için eczanelerden dağıtılacağı uygulama hakkında bilgi veren Erdoğan Çolak, Sağlık bakanlığı tarafından telefonuna SMS kodu gelmeyen kişilerin eczanelere başvurmamasını istedi.

Çolak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği arasında gerçekleştirilen görüşme neticesinde hız ve güvenilirlik gerekçesiyle ücretsiz maskelerin vatandaşlara eczaneler aracılığıyla ulaştırılmasına karar verildiğini söyledi.

Pandemi sürecinde eczacıların büyük rol üstlendiğine, maske dağıtımının da onlardan birisi olduğuna işaret eden Çolak,

“Birinci basamak sağlık çalışanları olarak her bir meslektaşımız günlerdir fedakarca çalışıyor.”

dedi.

Çolak, 20 ile 65 yaş arasındaki vatandaşların, T.C. kimlik numarası ve telefonlarına Sağlık Bakanlığınca gönderilecek SMS koduyla eczanelerden maskelerini temin edebileceklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

İlk aşamada her kişi 5 adet maske alabilecek. Uygulamaya 10 Nisan’da Ankara ve İstanbul’da başlandı. Vatandaşlarımıza SMS kodları gelmeye başladı. Çok hızlı bir şekilde diğer illerde de uygulama yaygınlaştırılacak. Eczanelere maskeler, depolar ve ecza kooperatifleri aracılığıyla günde 10 kutu, yani 500 adet olarak ulaştırılacak. Eczanelere verilecek maske sayısı, üretim adedine göre Sağlık Bakanlığınca belirlenecek ve vatandaşa atılacak SMS ile eczanelere gönderilen maske sayısı orantılı olacak.

Çolak, eczanelerden maske temininde bulunacaklara da şu çağrıyı yaptı:

Her şeyden önce telefonunuza mesaj gelmediyse maske talebinde bulunmak için eczanelerimize gelinmemeli. Eczanelerimizde olması gerekenden fazla kalabalığın olması, ilaç ve sağlık hizmetini aksatacak ve bulaş riskini artıracaktır. SMS koduyla birlikte eczanelerimize gelindiğinde ise sosyal mesafenin korunmasına ve içerideki kişi sayısına göre dışarıda beklemeye özen gösterilmelidir. Ve elbette koruyucu yöntemleri de unutmamak son derece önemli.

Popüler Doktorlar

0 5 üzerinden

Uzm. Dr. Kayra Barut

EMOT Plus Hastanesi
0 5 üzerinden

Uzm. Dr. Sinan Yaradanakul

0 5 üzerinden

Uzm. Dr. Şeyma Büyükkömürcü

İzmir Medicana Hastanesi

Related Articles