Öneriler ve İpuçlarıSağlıklı Yaşam
Trend

Koronavirüs ve Yaz Tatili

Tatil planlarının yapılmaya başlandığı dönemde koronavirüs salgının başlaması nedeniyle bir çok kişi tatil planlarını ya erteledi yada iptal etti. Şu an için yaz ayları ile ilgili bir öngürü yapılamaz iken yaz aylarına tatil alan kişiler tatile gidip gidemeyecekleri konusunu merak ediyorlar.

Eğer sizde yurtdışı veya yurt içi tatili aldıysanız bu yazımızı okumanızı öneriyor.

Yurt Dışı Tatili

Şu an Koronavirüs ülkemizde neredeyse pik yaptı. Bu nedenle yurt dışı tüm uçuşlar durduruldu. Thy (Türk Hava Yolları) 20 Mayıs’a kadar yurt dışı uçuşu yapılmayacağını duyurmuştu. Bu tarihten sonra tekrar durum incelemesi yapılıp sürenin uzatılıp uzatılmamasına karar verilecek.

Eğer yurt dışı tatili aldıysanız koronavirüs nedeniyle iptal edenlerden olabilirsiniz. Özellikle, İtalya, Fransa, İngilitere ve Almanya gibi ülkelerde koronavirüs’ün etkileri hemen geçmeyecektir. Bu nedenle bu yaz turist kabul etmeyebilirler. Ayrıca koronavirüs riskine girmek istemiyorsanız yurt dışı tatilinizi iptal edebilirsiniz.

Bazı ülkeler turizm için ek önlemler almaya başladı. Örneğin aşağıdaki İtalya’nın aldığı önlem fotoğrafını görebilirsiniz.

Eğer uçuşlar açılır, turizm başlar ve tatil için yurtdışına gitmeye karar verirseniz aşağıdaki önlemleri almanızı öneririz.

Yurt İçi Tatil

Şu an Koronavirüs ülkemizde neredeyse pik yaptığını söylemiştik. Koronavirüs önlemleri kapsamında şehirlerarası seyahatler şu an için yasaklanmış durumda. Ayrıca hafta sonları büyükşehirlerde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Eğer yaz aylarına doğru koronavirüs etkisini kaybeder ve günlük yaşantıya dönüş başlar ise tatil planları tekrar gündeme gelebilir. Yurtiçi tatili alıp bunu iptal etmeyenler çoğunlukta. Koronavirüs durumuna göre yurt içi tatili yapabilirsiniz.

Yurt içinde tatil için gideceğiniz otel’de yurt dışından gelen olup olmayacağı durumu tatiliniz için karar verici bir etmen olabilir. Sadece yerli turistlerin olacağı bir otel daha tercih edilebilir bir durumda görünüyor.

Tüm yasaklar kalkıp seyahatler serbest olsa daha koronavirüs riskinin uzun bir süre olacağını unutmayın. Yaz aylarında tatile gitmeye karar verirseniz aşağıdaki sağlık bakanlığının paylaşmış olduğu önlemleri almanızı öneriyoruz.

Nasıl Korunmalıyız:

 • Ellerinizi sık sık, en az 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkayın. Su ve sabun mevcut değilse alkol bazlı el ovma solüsyonu kullanarak ellerinizi temizleyebilirsiniz,
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının,
 • Ateş ve öksürüğü olan hasta insanlarla temastan kaçının,
 • Halen yeni koronavirüs vakalarının yaşandığı bölgelere seyahat planlıyorsanız, kalabalık ortamlardan, hayvanlardan(canlı veya ölü), hayvan pazarlarından uzak durun,
 • Çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünlerin tüketiminden kaçının. Çiğ et, süt, yumurta veya iyi gıda güvenliği uygulamalarına göre pişirilmemiş gıdalar kontaminasyona neden olabileceğinden dikkat edilmelidir,
 • Daha yaşlı yetişkinler ve altta yatan sağlık sorunları bulunan kişiler daha ciddi hastalık riski altında olabilicekleri için riskli bölgelere seyahat etmeyi planlıyorlarsa mutlaka bir sağlık uzmanına danışmalıdırlar.
 • Hasta hayvanları ve hastalıktan ölmüş hayvanları yemekten kaçınılmalıdır.

Koronavirüs enfeksiyonuna yakalanma riskinizi azaltmak için;

 • Ellerinizi su ve sabunla yıkayın veya alkol bazlı el temizleme sıvısı kullanın
 • Öksürürken ve hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kolunuzu bükerek veya mendille kapatın.
 • Soğuk algınlığı veya grip belirtileri olan insanlarla yakın temastan kaçının.
 • Et ve yumurtaları iyice pişirin.
 • Canlı, vahşi ve çiftlik hayvanlarıyla korunmasız temastan kaçının.

Seyahat Dönüşü Öneriler?

 • Son 14 gün içinde riskli bölgelere seyahat ettiyseniz ve ateş, öksürük veya nefes almada zorluk çekiyorsanız, derhal tıbbi yardım alın.
 • Ancak herhangi bir sağlık tesisine gitmeden önce, telefonla arayarak son seyahatiniz ve belirtileriniz hakkında bilgi verin.
 • Hastalığınızı bulaştırmamak için diğer insanlarla temastan kaçının
 • Hastayken kesinlikle seyahat etmeyin,
 • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendille veya kolunuzla (ellerinizle değil) kapatın, ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın ya da alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu