Doğal TedavilerÖneriler ve İpuçlarıSağlıklı Yaşam

Koronafobi’den Korunma Yolları

Koronavirüs’ün hızlı bir şekilde yayılması ile bir çok ülke tedbir önlemlerini en üst seviyeye çıkardı. Bir çok fabrika ve dükkan da kapanarak evden çalışma düzenine geçti. Evden çalışma düzeninde sağlığınızı koruma yollarını daha önceki yazılarımızda paylaşmıştık.

Koronavirüs’ün bu kadar hızlı yayılması ile insanlarda koronavirüs korkusu denilen koronafobi ortaya çıktı. Koronafobiye kapılan kişilerin psikoljileri bozularak ağır depresyonlar geçirdikleri görüldü. Bu nedenle koronafobi’den korunma yollarını sizlere aktarıoruz.

Kaygı ve Korkuyla Başedilmenin ilk Yöntemi: Tedbir Almak

Sosyal izolasyona uyun, Kişisel hijyeninize özen gösterin. Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.

Haberleri Güvenilir Kaynaklardan Takip Edin

Sosyal medya ve whatsapp gruplarından gelen doğruluğu kanıtlanmamış bilgileri itibar etmeyin. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Sağlık Bakanlığı ve hastanelerin İnternet sitelerindeki bilgilendirmeleri dikkate alın.

Pozitif Düşünceler Yayın

Olumsuz yorumlarla birbirinizi korkutmaktan kaçının. Umursamaz yada aşırı kaygılı olmak yerine gerçekçi bir noktada durmaya çalışın. Çocuğunuz da bu dönemde kaygılı olacaktır. Yaşına uygun kısa ve öz bilgilerle sorularını cevaplayın. Aşırı kısıtlayıcı davranışlarınızın onu daha çok korkutacağını unutmayın.

Düzeninizi Korumaya Çalışın

Sosyal izolasyonla beraber uyku ve yemek düzeninizin bozulmaması için ufak esnetmelerle aynı ofisteki gibi bir düzeni evde de uygulayın. Pijamalarınızla çalışmayın, her gün günlük rutininize hazırlanın ve günü öyle geçirin.

Ailenizle Geçirdiğiniz Zamanı Değerlendirin

Evde aile ile geçirilen zamanın artması aslında bir çok fırsatı da beraberinde getirir. Aile olarak iletişiminizi güçlendirmek, yeni alışkanlıklar geliştirmek ve bağlarınızı güçlendirmek adına bu süreci değerlendirin. Sosyal desteğin önemini unutmayın. Görüntülü konuşma gibi yöntemlerle sevdiklerinizle düzenli iletişiminizi sürdürün.

Yeni Hobiler Edinin

Bir hobi edinin, varsa yeni bir tane daha edinebilir yada mevut hobinizi geliştirebilirsiniz. Nefes egzersizleri, yoga, meditasyon bu süreçte kaygıyla baş etmenize çok yardımcı olacaktır. Yazmanın gücünden faydalanın. Yoğun kaygı yaşadığınızda duygu ve düşüncelerinizi yazmak sizi rahatlatır ve farklı bir perspektiften bakmanızı kolaylaştırır.

Profesyonel Yardım Alın

Kaygınızla baş edemediğinizi hissediyor, işlevselliğinizde bozulma gözlemliyorsanız telefn yada e-mail yolu ile bir uzmanla iletişime geçip destek alma yöntemlerinizi kararlaştırın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu