Öneriler ve İpuçlarıSağlıklı Yaşam

Güneş Kremleri Leke Yapar mı?

Bahar aylarına girdiğimiz şu günlerde yaz tatili planları yapılmaya başlandı, erken rezervasyon ile bir çok kişi tatilini aldı. ( Tatil planlama için bu siteyi incelemenizi öneririz.) Küresel ısınma ile yaz aylarının çok daha sıcak ve kurak geçmesi ile güneşin zararlı ışınlarından nasıl korunacağımız, özellikle bebekleri ve çocukları nasıl koruyacağımız merak konusu oldu.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için hepimiz Güneş Kremi kullanırız. Güneş kremlerini kesinlikle kullanmalısınız, güneş kremi sürmeden güneşe çıkmanız, kısa sürede sizi etkilemese de çocukları ve bebekleri etkilemektedir. Peki hangi güneş kremini almalısınız? 30 faktörü güneş kremi mi yoksa 50 faktörü güneş kremi mi? En çok merak edilen bu konuyu Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Ertan Yılmaz açıklamış.

Faktör sayısı arttıkça malesef kullanılan kimyasal oranı da artıyor. 30 faktör bir güneş kreminin koruyuculuğu %95 ise 50 faktörü bir kremin koruyucuğu %97. Tamamiyle koruyan (%100) bir güneş kremi şu an için bulunmuyor.

Uzun bir kış döneminin ardından gireceğimiz yaz aylarında doğrudan güneşe maruz kalmak şüphesiz lekelere yol açacaktır. Güneşin altında çok uzun süre kalmasak bile bazı kişilerde çok kısa sürelerde dahi güneş lekeleri dediğimiz ciltteki renk farklılıkları oluşmaktadır. Bunları önlemenin tek yolu ise güneşim çok yoğun olduğu öğle saatlerinde dışarıya çıkmamak ve güneş kremi kullanmak.

Güneş kremlerinde bulunan kimyasallar nedeniyle fiziksel korumanın önemi giderek artıyor. Ülkemiz şapka kullanımı her geçen yaz daha da artmakla birlikte özellikle uzak doğuda şemsiye kullanımı da artıyor. Ülkemizde henüz güneş ışınlarından korunmak için şemsiye kullanımı pek yaygın değil.

Güneş kremi kullanımı ve faktörlere bir açıklama getiren Ertan Yılmaz şöyle diyor:

Güneş kremleri 15, 20, 30 faktör, 50 artı diye gidiyor. Daha önce faktör sayısında 60, 80, 90 diye kavramlar çıkmaya başlamıştı ancak Dünya Sağlık Örgütü bu kavramlar tüketiciyi yanılttığı için bir kısıtlama getirdi. 50 artı ifadesi kullanılıyor. Yani güneşten koruyucu kremler konuşulurken güneş yanığından koruma ve lekeden koruma noktasında iki tercih yapmamız gerekiyor. Güneş yanığından koruyacak olacak ultraviyole B, ışığın yakmasını, renk artışını önlemek için de özel kimyasal maddeler, ultraviyole A kremler kullanılmalı. ’30 mu 50 mi faktör alalım’ diye tartışılıyor. Gerçekte 30 faktörün güneşten koruyucu özelliği yüzde 95 ise 50 faktörün koruyuculuğu yüzde 97’dir. Yani tamamen koruyan bir güneş kremi yoktur. Onun için fiziksel koruyucular önemli.

Güneş kremleri ortalama 30 dakika koruyu özellik gösteriyor ve bu süreden sonra etkisini kaybetmeye başlıyor. bu nedenle en az her üç saatte bir güneş kremini yenilenmesi öneriliyor.

Çocukların ve bebeklerin D vitamini alabilmeleri için Güneşe çıkmaları gerekiyor. Fakat Güneşe çıkartırken dikkatli olmamız gerekli. Güneş yanığı olmaması için bebeklerin kolu bacağı güneşte tutulabilir fakat yüzü ve boynu güneşe doğrudan maruz kalmamalı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu