Sağlık Haberleri

Faydalarını bilseniz evinizden eksik etmezsiniz! Bu otu hala kimse bilmiyor…

Sinirli ot, ülkemizde pek çok farklı isimle bilinmektedir. “Yara otu”, “sinirli yaprak”, “bağa yaprağı” ya da “ateş yaprağı” gibi isimlerle de bilinen sinirli otun dar yapraklı ve geniş yapraklı olarak iki çeşidi bulunur. Kendi kendine yetişen bu faydalı otu, bahçe ve parklarda çimenlerin arasında, kır yollarında, çimenli tarla kenarlarında bulabilirsiniz. Bilimsel olarak faydaları saymakla bitmeyen sinirli ot, A ve C vitamini bakımından çok zengindir. Kış şartlarına dayanıklı olan sinirli ot, bilimsel olarak kanıtlanan antibiyotik özelliğine sahipti.

Özellikle solunum sistemi organları ile ilgili hastalıklarda oldukça etkili olan sinirli otun birçok faydasını saymak mümkün. Genellikle çay olarak ya da lapası hazırlanarak kullanılır.

Sinirli ot hem kurutularak hem de taze olarak kullanılır. Çay için bir bardak suya bir tatlı kaşığı kıyılmış sinirli ot koyulur ve kaynatılır. Sonrasında 10-15 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Süzülerek tüketilir.

Düzenli tüketim ile yukarıda sayılan faydaları görmek mümkün. Lapası ise daha çok cilt şikayetleri için kullanılır. Taze sinirli ot, ezilerek lapası ya da suyu şikâyetin olduğu yere sürülür. Ardından yarım saat kadar bekletilir. Böylece cilt sorunlarına karşı kısa sürede iyileştirici etkisini gösterir. Sinirli ot ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir nokta ise şudur: Tansiyonu düşürdüğü için düşük tansiyon şikâyeti olanların kullanmaması önerilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu