Beslenme ve DiyetDoğal Tedaviler

Evde Hazırlayıp Hastalıktan Koruyacak 5 Çay

Koronavirüs salgınının devam ettiği ve herkesin eve kapandığı şu günlerde dışarı çıkıp temiz hava alınamadığı için bazı hastalıklar hemen nükseder bir duruma geldi. Şöyle ki evde durum boğazı, başı ağrımayan neredeyse yoktur.

Mevsim geçişi başlamışken bahar nezlesine de ayrıca dikkat etmeniz gerekiyor. Dışarısı güneşli ve sıcak görünürken soğuk ve esintili olması sizleri çok çabuk hasta edebilecektir. Soğuk algınlığı ise şüphesiz en fazla sizi bulan hastalıktır.

Bu mevsim geçişişi hastalıklarından korunmak için sizlere evde yapabileceğiniz 5 adet çay önerisinde bulunuyor. Evde oturup tv izlerken çayınızı yudumlamak hem sizi rahatlatacak hem bu hastalıklardan koruyacaktır.

1- Ekinezya Çayı

Ekinazya Çayı
Ekinazya Çayı

Ekinezya bitkisi kuzey Amerikadan gelmekte olup çok uzun süredir hastalıklara şifa bulma konusunda kullanılmaktadır. Ekinezya çayı, sizleri rahatlatırken aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirmekte ve vücuttaki enfeksiyonların önüne geçmektedir. Ekinezya çayının soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olan virüsleri öldürdüğü bilinmektedir.

2- Ihlamur Çayı

Ihlamur Çayı
Ihlamur Çayı

Ülkemizde en fazla tüketilen bitki çayı şüphesiz Ihlamur çayıdır. Ihlamurun faydaları oldukça fazladır. Öncelikle kan dolaşımını hızlandırır, terlemeyi kolaylaştırır. Yanında bal ile içildiğinde ise (Çayın içerisine bal koymayın) öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir. Ihlamur çayı balgamı yumuşatmakta ve atılmasını sağlamaktadır.

3- Zencefil Çayı

Zencefil Çayı
Zencefil Çayı

Zencefil son zamanlarda ön plana çıkan bilimsel araştırmalara konu olan bir bitkidir. Yapılan çalışmalarda vücutta bulunan iltihapları giderdiği ortaya konmuştur. Zencefil çayı vücut ısısını artırmakta ve bağışıklık sistemini desteklemektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların önlenmesinde tavsiye edilmektedir.

4- Ada Çayı

Ada Çayı
Ada Çayı

Ada çayı bir çok faydası nedeniyle sıkça kullanılmaktadır. Özellikle sindirim sistemi üzerinde etkisi büyüktür. Boğaz ağrısı, Mide ağrısı gibi durumlarda kesinlikle kullanılmalıdır. Ateşi olan kişilerde rahatlatıcı etkisi vardır. İdrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca kanı temizleyip, tansiyonu düşürdüğü ve uyku rahatlığı verdiği bilinmektedir.

5- Nane Limon Çayı

Nane Limon Çayı
Nane Limon Çayı

Hasta olduğumuzda şüphesiz ilk akla gelen nane limon çayıdır. Ayrıca mide üzerindeki rahatlatıcı etkisi tüm bitkilerin üzerindedir. Kas gevşetici ve ateş düşürücü özelliği sayesinde sizi rahatlatan nane limon çayı kan dolaşımını düzenleyerek size rahatlama sağlamaktadır. Hasta olmadan içildiğinde bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi hastalıklara karşı korumaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu