Öneriler ve İpuçlarıSağlıklı Yaşam

Evde Adaçayı Yakmak

Koronavirüs salgını nedeniyle herkes alternatif olarak korunma yollarını arıyor. Daha önce sizlere bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 5 adet çay paylaşımında bulunmuştuk. Bu 5 çaydan bir tanesi tahmin edebileceğiniz gibi Ada çayı.

Bu sefer sizlere evde bir odanızda ada çayı yakmayı anlatıyoruz. Adaçayı yakmak nedir? Adaçayı nasıl yakılır? Ada çayı yakmanın faydaları nelerdir hepsi bu yazımızda.

Adaçayının geçmişi binlerce yıl öncesine dayanır. Binlerce yıl önce kurutularak yakılmış ve tütsü olarak kullanılmıştır. Adaçayının antibakteriyel özelliği sayesinde insanların ruhlarını dinlendiren temizleyici bir bitki olarak fayda sağladığına inanılmıştır.

Özellikle eski Amerika’da çok sık kullanılmış ve tüm dünyaya yayılmıştır.

Adaçayı Yakmanın Faydaları Nelerdir?

Adaçayı yakmak odayı mikroplardan temizlemektedir. Adaçayının aktibakteriyel özelliği ile adaçayı yakılan ortamdaki virüsler, mikroplar, bakteriler ve mantarlar yok olur. Beyaz adaçayı antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Beyaz ve normal adaçayının yakılması böcekleri de uzaklaştırmaktadır.

2007 yıllarında bir çalışma yapılmış ve bir odada 1 saat boyunca adaçayı yakılmıştır. Adaçayı yakılan odada bulunan bakterilerin %94 oranında azaldığı görülmüştür. Ardından etkisinin 24 saat boyunca kaldığı diğer tespit edilen bir özelliktir.

Adaçayının bir diğer etkisi ise negatif enerjiyi ortadan kaldırdığına inanılır. Negatif enerji gözle görülebilen bir şey değildir fakat inanış bu yönde olup evinizde, odanızda adaçayı yakarak etkilerini sizde gözlemleyebilirsiniz. Adaçayı yüksek titreşimli bir bitkidir ve bu sayede düşük titreşimleri sönümlemektedir. Bu sayede negatif ve kötü enerji temizlenmiş olur.

Koronavirüs günlerinde uykunun faydalarından bahsetmiştik. Günce en az 7 saatlik kaliteli uyku bağışıklığınızı güçlendirecektir. Adaçayı yakılan odada daha rahat uyunduğu görülmüştür. Adaçayı ile uyku kalitenizi arttırabilirsiniz.

Adaçayı Nasıl Yakılır?

Adaçayının marketlerden, aktarlardan bulabilirsiniz. Öncelikle evinizdeki odanın pencerelerini kapatın. Adaçayını bir kaba / kaseye koyarak yakın. Ardından tüm odaları, dip köşeleri, koltuk – yatak altlarını tütsüleyin. Adaçayını bu şekilde 15 dakika evde dolaştırın. Bu işlemi tamamladıktan sonra tüm pencereleri açarak evi güzelce havalandırın.

Çok yaygın olmasa da yakılan adaçayı tütsüsünü ayaklarının altına, başının üstüne ve koltuk altlarına koyanlar bulunmaktadır. Bu uygulama ile kişiler negatif ve kötü enerjilerini temizleyerek yenileyebileceklerine inanmaktadırlar. Uygulamak tamamiyle size kalmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu