Sağlıklı Yaşam

Ev Hayatı ve Teknoloji Uyku Sorunlarına Yol Açıyor

Teknolojinin gelişmesi ve sosyal medyanın cebimize girmesi ile telefonu olan herkes bir bakıma e-hayat’a geçmiş oldu. Sürekli telefonda olma ihtiyacı hisseden kişilerde malesef ki uykusuzluk sorunları baş gösteriyor. Özellikle küçük yaşlardaki çocukların telefona alışmasına engel olunması gerektiğini her yazımızda dile getiriyoruz.

Koronavirüs nedeniyle evlere kapandığımızda yine istenmeyen telefon bağımlılıkları başladı. Geç geç saatlere kadar telefon başında olup sosyal medyada zaman geçiren bireylerde öncelikle uykusuzluk sorunu ile birlikte göz sorunu da ortaya çıktı. insomnia denilen uykusuzluk hastalığına yakalanma durumunuz da olabilir.

Evde olduğumuz süreçte en az 8 saat uykuda geçmesi gerekiyor. 8 saati günün parçalı zamanlarında değil gece, sessiz, karanlık ve sakin bir odada geçmesi gerekiyor. Koronavirüs haberleri ile oldukça strese giren bireyler sosyal medya ile neredeyse sabahladıkları için uyku sorunları sonrasında bünyeleri zayıf düşmekte ve bağışıklık sistemleri zayıflamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için hazırladığımız 5 adet çay yazımızı okumanızı öneririz.

Evde olduğunuz şu günlerde vaktinizi telefon, televizyon başında değil de ailenizde yaratıcı oyunlar oynayarak, eğlenceli vakit geçirerek değerlendirmenizi öneriyoruz. Günde en az 8 saat kaliteli uyku uyumalı ve beslenmenize oldukça dikkat etmelisiniz.

Çocuklarda sağlıklı uyku yetişkinlere göre farklı oluyor. Çocuğun karnını doyurup hadi artık yatağa diyerek erkenden yatırmakta sağlıklı olmuyor. Çocuğunuzda aktiviteler yaparak vücudunun spor yapmasını sağlamalı, yorularak uykuya hazır hale gelmesine yardımcı olmalısınız. Çocuğunuz küçük yaşlarda ise bu sizi de çok yoracaktır. Çocuğunuz uyuduktan sonra sizde yatağa yattığınız gibi uyuyacaksınızdır.

Yetişkinlerde kaliteli uyku ve uyku ortamı kişiden kişiye değişmektedir. Kimi aşırı sessiz odada uyuduğunda daha iyi dinlenirken kimisi daha aydınlık ve gürültülü odaları sevmektedir. Beyninizin dinlenmesi için karanlık odada uyunması gerektiğini uzmanlar ortaya koymuştur. Bu nedenle mümkün olduğunda karanlık odada uyumaya çalışın. Televizyonun karşısında koltukta uyuya kaldığınızda vücudunuz ve beyniniz dinlenemeyecek sabah daha yorgun uyandığınızı farkedeceksiniz.

Yorulduğunuzda kısa gündüz uykuları yapabilirsiniz. Fakat gündüz uykularınız eğer gece uykularınızı etkiliyorsa gündüz uyumamaya özen göstermelisiniz.

Gece uykuda insan bünyesi mutluluk hormonu olan serotonin ve büyüme hormonu olan growth hormonunu salgılamakta. İyi uyuyan bebekler ve çocuklar sabah mutlu uyanıp büyüme ve gelişimleri daha sağlıklı olmaktadır. Bu nedenle elinizden geldiğince gece uyumaya özen göstermenizi öneriyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu