KoronavirüsSağlıklı Yaşam

Bağışıklık Sistemi ve Koronavirüs

Koronavirüs salgını tüm hızıyla devam ediyor. Bir çok ülkede hızı yavaşlamaya başlamış olsa dahi bir çok ülkede çok hızlı bir şekilde artıyor. Ülkemiz de şu an için hızlı artan henüz pik noktasına ulaşılmamış bir durumda.

Koronavirüs için henüz bir aşı bulunmadı fakat tüm ülkeler tüm imkanlarını seferber etmiş durumdalar ve aşı arayışları içerisindeler. Aşı hazırlanana kadar uygulanabilecek en iyi tedavi yöntemi bağışıklığı güçlü tutmak. Yapılan araştırmalar genel olarak bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerin koronavirüsü çok daha çabuk atlattığını gösteriyor. Bu nedenle bağışıklığımızı güçlü tutmalıyız. Hatta bağışıklığımızı şu anda değil her zaman güçlü tutmak gerekiyor.

Bağıklığımızı güçlendirmek için bazı ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

  1. Öncelikle bağışıklık sisteminiz için doğru ve dengeli beslenmelisiniz. Sadece şimdi değil doğru ve dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirmeli ve bir ömür boyu bu şekilde beslenmelisiniz.
  2. Bol bol spor yapmalı, yürüyüş yapmalısınız. Şu an koronavirüs nedeniyle mümkün olduğunca evde kalmanız gerekiyor. Evinizde yürüme bandı varsa bunu kullanmalı, yok ise odalar içerisinde tempolu yürüyüşler yapmalısınız. Koronavirüs salgını geçtiğinde düzenli olarak yürüyüşe çıkmalısınız.
  3. Sağlıklı bir uyku çekmelisiniz. Günde en az 7 saat kaliteli uykuya ihtiyacınız var. Uyku konusunda hazırladığımız detaylı yazımız olan Ev Hayatı ve Teknoloji Uyku Sorunlarına Yol Açıyor ‘u okumanızı öneririz.
  4. Günde en az 7-8 bardak su içmelisiniz. Su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.
  5. Pazardan aldığınız meyve ve sebzeleri mutlaka güzelce yıkamalısınız. Mevcut salgın nedeniyle pazarlarda seç al dönemi kapandı fakat ileride yine herkes seçerek alacak ve her meyve sebzeye dokunmuş olacaklar. Bu nedenle aldıklarınızı güzelce yıkamadan kesinlikle tüketmeyin. Örnek verecek olursak büyük bir kaba 2 litre kadar su koyun ve içerisine biraz sirke atın. Ardından sebzeleri bu sirkeli suda 5-6 dakika kadar bekletin. Sirkeli sudan çıkardığınız sebzeleri daha sonra güzelce durulayın.
  6. Marketlerden aldığınız ürünlerin son kullanma tarihlerine kesinlikle bakın. Güvenmediğiniz markaları almamaya özen gösterin.
  7. Alışverişlerinizi mümkün olduğundan küçük porsiyonlar / poşetler şeklinde yapın. İhtiyacınızın çok çok fazlasını alarak evinizde bekletmeyin.
  8. Mümkün ise sütleri cam şişede pastörize olarak almaya çalışın.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu