Sağlık Haberleri

23 Nisan Haftası 4 Gün Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ülkemizde geçtiğimiz hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Gece 22:00’da sokağa çıkma yasağı açıklamasının gelmesi ile halk sokaklara dökülmüş ve sosyal mesafe unutularak marketlerde yığılmalar olmuştu.

Sokağa çıkma yasağı bu defa erken açılandı ve pazartesi günü yapılan açıklamada 18-19 Nisan Cumartesi ve Pazar günleri 30 büyükşehir ve Zonguldak ilinde sokağa yasağı olacağı bildirildi. Sokağa çıkma yasağı olacağı için halkın önceden tedbirini alması ve yığılmaların olmaması, sosyal mesafenin unutulmaması istendi.

Son olarak 23 Nisan haftasında 4 günlük sokağa çıkma yasağının olacağı iddiaları ortaya atıldı. Özellikle sosyal medyada 23-24-25-26 Nisan tarihlerinde sokağa çıkma yasağı olacağı ve önlem alınması gerektiği paylaşıldı. Ayrıca yapılan paylaşımlarda 1-2-3 Mayıs tarihlerinde de sokağa çıkma yasağı olacağı yer alıyordu. Bu paylaşımların gerçek olup olmadığı konusunda Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açıklama yapıldı.

Açıklama şu şekilde:

Bugün bir kısım sosyal medya hesaplarından İçişleri Bakanlığınca önümüzdeki hafta 23-24-25-26 Nisan ve 1-2-3 Mayıs tarihleri için sokağa çıkma yasağı uygulanacağına ilişkin iddialarda bulunulmuştur. Söz konusu bu iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Vatandaşlarımızın bu konularla ilgili olarak resmi makamlarca yapılacak açıklamalara itibar etmeleri gerekmekte olup, bu asılsız iddialarda bulunanlar hakkında gerekli tahkikatlar başlatılmıştır.

Açıklamaya göre şu an için 18-19 Nisan tarihlerinde sokağa çıkma yasağı olduğu ve 23-24-25-26 Nisan  ve 1-2-3 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma yasağının uygulanmayacağı belirtiliyor. Koronavirüs’ün seyrine göre ek önlemler alınabilir, bazı önlemler kaldırılabilir.

Şu an 31 Şehirde 18-19 Nisan cumartesi ve pazar günlerinde sokağa çıkma yasağı olacak. Bu yasağı ihlal edenler hakkında adli ve idari cezalar uygulanacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu