• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kurban Bayramında Beslenme

  • 1 Star
    Loading...

KURBAN BAYRAMINDA BESLENME

Hayatımızın her döneminde olduğu gibi kurban bayramında da yeterli ve dengeli beslenmek sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Kurban bayramında etin yanı sıra şekerli, hamurlu gıdalar da oldukça fazla tüketilmektedir. Bu dönemde özellikle kalp-damar, hipertansiyon, diyabet ve böbrek hastalığı olanlar besin tüketimlerine özen göstermelidir.

Bayramda beslenme düzenimize değinecek olursak sabah kalkınca mutlaka iyi bir kahvaltı yapılmalı, öğünler atlanmamalıdır. Kahvaltılar peynir, zeytin, söğüş sebzeler ve esmer ekmekten oluşmalıdır. Ana öğünleri dengelemek adına bir öğün et tüketimi ağırlıktaysa diğer öğün zeytinyağlı sebze yemeklerinden oluşmalıdır. Bunun yanında ara öğünlerde meyve tüketilmeli, lif alımına özen gösterilmelidir. İçecek olarak asitli, şekerli içeceklerden kaçınmalı; maden suyu, sade soda, az şekerli veya şekersiz limonata, ayran gibi hafif içecekler tercih edilmelidir. Tatlı tüketiminde şerbetli, hamurlu ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Misafire giderken çok aç gidilmemeli, porsiyon kontrolü sağlanmalıdır. Aç karnına gidilen misafirlikte aşırı yeme davranışı gözlemlenmektedir.

Et tüketimi nasıl olmalıdır?

Kırmızı etin sindirimi diğer besinlere göre daha zordur. Bayram günü kesilen hayvan etleri bekletilmeden tüketildiğinde hem pişirme hem de sindirmede zorluk yaratmaktadır. Özellikle mide, bağırsak rahatsızlığı olanlar eti mutlaka 24 saat bekletmelidir. Pişirme yöntemleri dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. En sağlıklı olan pişirme teknikleri haşlama, buharda pişirme ve ızgaradır. Kızartmadan uzak durulmalıdır. Geleneksel pişirme şeklimiz olan kavurma yapılırken ekstra yağ ilave edilmeden etin kendi suyuyla yapılmalıdır. Hem sindirimi kolaylaştırmak hem de kabızlığı önlemek için et pişirilirken tek başına değil bol sebze ile pişirilmeli, yanında mutlaka salata tüketilmelidir.

Kurban etlerini nasıl saklanmalıdır?

Kurban etleri büyük parçalar halinde değil; birer yemeklik olacak şekilde, küçük parçalara ayırarak saklanmalıdır. Uygun buzdolabı poşetleri kullanılarak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuya konulmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler -2 derecede birkaç hafta, -18 derecede derin dondurucuda daha uzun süreyle saklanabilir. Çözülen etler hemen pişirilmeli, tekrar dondurulmamalıdır. Çözdürülecek et oda ısısında değil, buzdolabının alt bölmesinde çözdürülmelidir. Eti oda sıcaklığında çözdürmek yapılan en büyük hatalardandır ve sağlığımız açısından uygun değildir.

Unutmayınız.

Et mikroorganizmaların üremesi açısından elverişli bir besindir. Etin kesilmesi, parçalanması, muhafazası, saklanması ve tüketimi sırasında çevresel-kişisel hijyene özen gösterilmeli ve bu işlemler uygun sıcaklıklarda, gerekli ekipmanlarla yapılmalıdır.

DYT. MERVE ATASOY