• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Güneşten Korunma Yöntemleri

  • 1 Star
    Loading...

Güneş ışınlarına yüksek dozda ve uzun süre maruz kalma, deride zaman içerisinde incelme, kırışıklık, cilt kuruluğu, kılcal damarların belirginleşmesi, erken yaşlanma, güneş yanığı, deri kanseri oluşma riskinin artması ve kalıcı cilt lekelerine yol açabilir. Güneşin zararlı etkilerine bağlı olarak en sık görülen cilt lekeleri çiller, melazma, kloazma (gebelik lekeleri/maskesi) ve solar lentigodur. Ayrıca bazı ilaçlar, kozmetik ürünler ve kimyasal maddelerin güneş ışınları ile etkileşimi ile de kalıcı cilt lekeleri ortaya çıkabilir.

Çiller; en sık yüz, el sırtı, kollar ve gövdenin üst kısımlarında yerleşen 5 mm çapında yuvarlak veya oval kahverengi lekelerdir. Genellikle erken çocukluk döneminde ortaya çıkar. Çiller hızlı melanin pigmenti ürettikleri için yaz mevsiminde güneş ışınlarının etkisi ile belirginleşir. Kış mevsiminde solma eğilimindedir.

Solar lentigo; en sık yüz, boyun, göğüs, sırt, omuzlar ve el sırtı gibi güneşe maruz kalan bölgelerde görülür. Çillerden çok daha büyük, yuvarlak veya oval şekilli, kahverengi veya siyah lekelerdir. Açık tenli kişilerde görülme olasılığı esmerlerden çok daha fazladır. Genellikle uzun süre güneşe maruz kalan kişilerde görülür. Çillerden farklı olarak yaşlanma ile artış gösterir.

Melazma; en sık güneşe bağlı olarak ortaya çıkar. Gebelik, doğum kontrol ilaçları, tiroid hormon bozuklukları, ilaçlar ve bazı kozmetik ürünler nedeniyle oluşabilir. En sık alın, yanak, burun, dudak üzeri, çene ve nadiren boyun ve kollarda görülen kahverengi lekelerdir. Görülme sıklığı kadınlarda çok daha fazladır. Genellikle yaz aylarında artar ve rengi koyulaşır. Koyu tenli kişilerde daha sık oluşma eğilimindedir. Melazmanın derinliğine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Kloazma; gebelik lekeleri veya gebelik maskesi adıyla da bilinir. Melazmanın hamilelik döneminde görülen türüdür. Güneş ışınlarının etkisiyle belirginleşir. Doğumdan sonra kendiliğinden de gerileyebilir.

Tüm bu cilt lekelerinin oluşmasını engellemek için güneş ışınlarının zararlı etkilerinden doğru şekilde korunmayı bilmek gerekir.

Güneş ışınlarının en şiddetli olduğu öğle 10:00-15:00 saatlerinde güneşlenilmemelidir. Güneşten koruyucu kremler güneşlenmeden 20 dakika önce mutlaka sürülmelidir. Yüz, ense, boyun ve omuz gibi daha yoğun olarak güneş ışınlarından etkilenen bölgeler sürekli güneşten koruyan ürünler kullanılarak korunmalıdır. En az 30 faktörlü mümkünse suya dayanıklı güneşten koruyucular tercih edilmelidir ve her üç saatte bir yenilenmelidir. Güneş koruyucu kremler cilde yeterli miktarda ve kalınlıkta sürülmelidir. Güneşten koruyan ürünler havuza veya denize sık girildiğinde, havlu ile kurulanıldığında her seferinde yeniden sürülmelidir. Şemsiye, geniş kenarlı şapkalar kullanılmalı ve açık renkli giysiler giyilmelidir. Gözler ve göz çevreleri güneş gözlüğüyle korunmalıdır. Çocuklarda deri tipine bakılmaksızın yüksek güneşten koruma faktörü olan ürünler kullanılmalı. 3 yaşın altındaki çocuklar kesinlikle korunmasız güneşin altında bırakılmamalıdır.

İdeal güneşten koruyucu ürünlerin yüksek miktarda güneş ışınlarını süzen UVA ve UVB filtreleri içermesi gereklidir. Deriden yüksek oranda emilimi olmalı ve iyi nemlendirmelidir. Suya, denize, terlemeye ve buharlaşmaya dayanıklı, etki süresi uzun ve kullanımı kolay olmalıdır.

Uzm. Dr. Gökçe Işıl Kurmuş
Medical Park Ankara Hastanesi
Dermatoloji&Kozmetoloji Kliniği