• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ameliyatsız ve Ağrısız VARİS’i Hayatınızdan Çıkarın

  • 1 Star
    Loading...

OP. DR. FATİH YILMAZ

AMELİYATSIZ VE AĞRISIZ VARİS’i HAYATINIZDAN ÇIKARIN

 

Bacak estetiğini olumsuz etkilemesinin yanı sıra ihmal edildiği zaman ciddi rahatsızlıklara neden olan varis hastalığının sanıldığı kadar zor bir tedavi süreci olmadığını dile getiren Ankara Medical Park Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü Uzmanı Op. Dr. Muhammed Fatih Yılmaz, konuyla ilgili bilgi verdi.

Özellikle yaz aylarında bacaklarınızda ağrı ile kendini daha çok göstermeye başlayan varis hastalığı, bacak estetiğini olumsuz etkilemesinin yanı sıra tedavi edilmez ise çok daha ciddi sağlık sorunlarını da yanında getiriyor. Ankara Medical Park Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü Uzmanı Op. Dr. Muhammed Fatih YILMAZ, varis hastalığının gelişen teknolojiyle birlikte daha rahat tedavi edilebildiğini belirterek konuyla ilgili şu bilgileri verdi. Varisin yüzeysel toplardamarlarda oluşan genişleme, uzama ve büküntülü bir hal alma durumu olduğunu anlatan Op. Dr. Yılmaz, “Bilindiği üzere toplardamarlar kirli kanı kalbe taşımakla görevli küçük borucuklardır. Toplardamarların içinde kanın tek yönde hareket etmesini sağlayan kapakçıklar bulunur. Bu kapakçıklar kan kalbe doğru giderken, kanın tekrar aşağıya kaçmasına engel olurlar. Ancak bu esnada yer çekimi etkisine maruz kalırlar ve zamanla kapakçıklardaki bozulma sebebiyle damar genişler ve reflü dediğimiz kaçaklar oluşur. Varis hastalığının şikayetlerinde ki temel neden budur” dedi.

 

AİLESEL YATKINLIK ÖNEMLİ

Varis oluşumunda bilinen en önemli faktörün ailesel yatkınlık olduğunu hatırlatan Op. Dr. Yılmaz, “Bunun yanında ileri yaş, obezite, sigara kullanımı, dar kıyafetler ve topuklu ayakkabı giyilmesi ve uzun süre ayakta çalışma zorunluluğu olan meslek grupları risk altındadır, özellikle kuaförler, öğretmenler, tezgahtarlar, eczacı ve kalfaları sayılabilir. Ayakta uzun süre hareketsiz kalmak toplardamar basıncını çok yüksek tutacağı için varise davetiye hazırlar. Hastalar ayakta kaldıkça ağrı, ayak bileğinde şişlik, ayak tabanında yanma, gece krampları gibi şikayetler ile baş etmek zorunda kalırlar diye konuştu.

 

TEDAVİ SÜRECİ 3 DAKİKA

Varis teşhisinde kullanılan en temel tanı yönteminin doppler ultrasonografi olduğunu anlatan Op. Dr. Fatih Yılmaz, şunları söyledi:

“Dopplerde varise sebep olan damarın genişliğine ve kaçak seviyesine bakılarak teşhis edilir. Varisin hangi aşamada olduğunu bize gösteren ve çok kolay uygulanabilen bir yöntemdir. Son zamanların en popüler ve tercih edilen tedavi yöntemi ise Venablock yöntemidir. Bu yöntem, milli ve yerli kaynaklar ile üretilen biyolojik bir yapıştırıcı kullanılarak, yaklaşık 3 dakikada varisi tamamen ortadan kaldırabiliyor. Bu yöntemde damarın içine ultrasonografi yardımı ile iğne ile girilerek özel bir kateter kullanılarak damar içine biyolojik yapıştırıcı ilaç uygulanır. Çok hızlı bir şekilde damarın birbirine yapışarak ortadan kaybolduğu görülür. Bu yöntemin diğer kapalı yöntemlerden farkı; ısıya dayalı olmadığı için anestezi ile işlem sonrası elastik bandaj ve varis çorabı kullanımı gerektirmez, işlem uygulandıktan hemen sonra hasta ayağa kalkabilir, yürüyüş yapabilir ve gündelik hayatına hızlıca kavuşabilir. Çünkü bu yöntem anestezi uygulanmadan kolaylıkla yapılabilen bir yöntemdir.”